Istnieje wiele dostępnych technologii budowy domów, po które jako konsumenci możemy swobodnie sięgać. Rzecz jasna to, jakie rozwiązania wykorzystamy zależy w dużej mierze od tego jak kształtują się nasze możliwości finansowe. Tak się bowiem składa, że jedne metody budowy są tańsze, a inne droższe. Do nowocześniejszych i cieszących się coraz większym uznaniem rozwiązań należą domy budowane z pustaków ceramicznych. W tej chwili są one wysoko oceniane przez ekspertów, którzy rekomendują je jako materiał o pożądanych właściwościach.

Pustaki są lekkie, a przy tym bardzo wytrzymałe. Mają specjalną strukturę, która sprzyja izolacji termicznej, a równocześnie tłumi hałasy. Budowa z ich użyciem jest nieskomplikowana technicznie, a materiał sam w sobie wyróżnia się optymalnymi parametrami. Producenci pustaków wysokiej klasy starają się, aby ich struktura była jak najbardziej złożona. Duża ilość drążeń ułożonych gęsto i tworzących możliwie skomplikowany układ zdecydowanie podnosi walory pustaka.

Pewnym mitem, który towarzyszy pustakom od długiego czasu jest twierdzenie jakoby były one materiałem dużo droższym od tradycyjnych alternatyw. Realia pokazują, że sprawy wyglądają nieco inaczej. Na ten moment koszt zakupu pustaków ceramicznych jest nawet o 20 procent niższy w stosunku do tego jak kształtowały się ich ceny jeszcze kilka lat temu. Wynika z tego, że koszta kupna tych materiałów kształtują się na poziomie około 4 procent udziału w ogólnych wydatkach na budowę dla stanu surowego zamkniętego..