Budując dom jednorodzinny musimy brać pod uwagę znaczenie izolacji termicznej. Można powiedzieć, że jest ona wręcz strategiczna z punktu widzenia przyszłości całej inwestycji, ponieważ pozwala radykalnie obniżyć koszty eksploatacji obiektu. Wysokiej jakości izolacja, która znajdzie się na powierzchni ścian zewnętrznych będzie zatrzymywać w środku spore ilości ciepła.

Na tyle duże, aby udało się płacić niższe rachunki za ogrzewanie, bez względu na to jaką technologię grzewczą wybierzemy. Straty ciepła przeważnie wynikają z zastosowania nieodpowiednich materiałów w trakcie budowy. Chodzi nie tylko o warstwę izolacji, ale również o użyte kompozyty.

Szybkim sposobem na ogrzanie domów, budynków, pomieszczeń i inny miejsc może być wykorzystanie nagrzewnice gazowe przemysłowe.

Obecnie do najlepszych pod względem termicznym materiałów zalicza się pustaki, których specjalna budowa z jednej strony wpływa pozytywnie na izolacje akustyczne, a z drugiej wspomaga zatrzymywanie ciepła we wnętrzu budynku. Rzecz jasna bez dodatkowej izolacji się nie obejdzie – zwłaszcza w naszym klimacie. Po jaki materiał sięgnąć, aby efekty były zadowalające? Najpowszechniej stosowany od wielu lat jest styropian.

Płyty styropianowe są efektywne i stosunkowo tanie. Niska waga i łatwy montaż to kolejne atuty. Ze styropianu korzysta się zarówno przy ocieplaniu budynków jednorodzinnych, jak i większych bloków.

Oprócz standardowych płyt od pewnego czasu na rynku pojawiają się styropiany o większej gęstości i lepszych właściwościach termicznych. Tym samym stosując cieńszą warstwę izolatora uzyskujemy taki sam efekt jak przy użyciu grubszej warstwy tradycyjnego polistyrenu..