Wiele czynników decyduje o tym, czy budowa pójdzie zgodnie z planem. Na pewne sprawy nie mamy wpływu, ale na inne już tak. Trudno oczekiwać od inwestora, aby był w stanie wygrać ze złą pogodą. Intensywne opady lub utrzymujące się przez dłuższy czas ujemne temperatury są w stanie skutecznie storpedować nawet najbardziej profesjonalnie przygotowane przedsięwzięcie. Dotyczy to w równym stopniu dużych inwestycji deweloperskich, jak i budowy prywatnego domu. Jednak jest coś, na co inwestor zawsze ma wpływ.

Chodzi o dobór właściwych materiałów. Pokusa oszczędzania na tym odcinku zdecydowanie zalicza się do wrogów udanych inwestycji. Błędy popełnione na etapie doboru prefabrykatów i surowców mogą generować problemy, które będą ciągnąć się latami. Ściany wykonane z kiepskiej jakości materiału mogą mieć słabe walory termoizolacyjne. Kiepsko wykonany dach może powodować, że ściana będzie nasiąkać wilgocią, a od tego już mały krok do zagrzybienia ścian, a nawet osłabienia struktury nośnej budynku. Jaki stąd morał? Materiały mają duże znaczenie. Duże znaczenie mają także zabezpieczenia ppoż.

Dobierając je należy kierować się kryteriami jakości i renomy producenta. Nie należy na siłę kupować tańszych wyrobów, ponieważ w przyszłości może się to mścić na lokatorach i najemcach. Jeśli sami mamy wątpliwości, warto podążać za wskazówkami udzielanymi przez kierownika budowy. On ze swoją wiedzą i doświadczeniem jest w stanie dobrać najlepsze kompozyty, z których powstanie solidny i bezpieczny budynek o dobrych właściwościach termicznych. Oby tylko takie oddawano do użytku..